Játékosvédelmi eszközök
Szerencsejáték probléma vagy függőség estén három különböző irányból is érkezhet a segítség, amennyiben azt kéred, illetve igénybe veszed!
- SZTFH (szerencsejáték-felügyeleti hatóság)
- szerencsejáték szervezők
- addiktológiával foglalkozó egészségügyi szervezetek és civil szervezetek

Hogy tud az SZTFH segíteni?
Az SZTFH jogszabályban meghatározott feladatkörét ellátva igyekszik a lehető legtöbbet tenni a játékosok védelme érdekében. Ehhez a szerencsejáték szervezők folyamatos felügyelete és ellenőrzése során a jogszabály által biztosított eszközökkel rendelkezik, de a játékosok közvetlenül is fordulhatnak a hatósághoz panaszaikkal, javaslataikkal, megkereséseikkel!
Amennyiben úgy érzed, hogy túlzásba viszed a szerencsejátékot, és szerencsejáték problémával küzdesz, lehetőséged van az SZTFH-nál jelentős önkorlátozó nyilatkozatot tenni. Ez egy igen erőteljes eszköz arra, hogy te magad, – saját magad által kezdeményezve, az SZTFH közreműködésével – akadályozd meg a szerencsejátékban való részvételed.
Legfontosabb tudnivalók a jelentős önkorlátozó nyilatkozattal kapcsolatban:
- az SZTFH által engedélyezett magyarországi távszerencsejátékra (online fogadás), online kaszinóra, játékkaszinóra és kártyatermi játékra, vagy ezen játékfajták magyarországi szervezőire tehető a nyilatkozat;
- a nyilatkozat alapján a megjelölt játékfajtákban, vagy a megjelölt szervezők által kínált játékokban nem tudsz részt venni;
- a nyilatkozat 1, 3 vagy 5 évre tehető (az 1 éves nem visszavonható, a 3 és 5 éves csak két év elteltével vonható vissza);
- a nyilatkozatot postai úton teljes bizonyító erejű magánokiratként, Ügyfélkapun, vagy az SZTFH ügyfélszolgálatán, személyesen is be tudod nyújtani.
A játékos a megtett nyilatkozata alapján bekerül a játékosvédelmi nyilvántartásba (melybe még a cselekvőképességet teljesen, vagy részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezett személyek is bekerülnek). A játékosvédelmi nyilvántartásban szereplő személyekről a szervezőnek az SZTFH adatot szolgáltat, mely alapján a korlátozás alatt álló személyek az adott szerencsejáték szervezőnél nem regisztrálhatnak, azt a szervező megtagadja, valamint a már regisztrált játékos sem vehet részt szerencsejátékban a továbbiakban.
A nyilatkozat megtételéhez használható nyomtatvány itt érhető el:
https://sztfh.hu/downloads/szerencsejatek/jatekosvedelem/jv_szf42_minta.pdf
Az SZTFH az egész ország területéről ingyenesen hívható 0-24-ben működő játékosvédelmi zöldszámot üzemeltet. A szám felhívásakor – a sípszó után – van lehetőség a bejelentés megtételére, melyre 2 perc áll rendelkezésre. Ez idő alatt a játékos segítséget kérhet a problémássá vált szerencsejáték használatával kapcsolatban is, amely bejelentésre, segítségkérő hívásra szakértő kollégáink minden esetben visszahívást adnak, és igyekeznek a lehetőségek közül a megfelelő eszközt vagy eszközöket együtt kiválasztani, és az azok alkalmazásához szükséges ismereteket átadni.
Ha úgy érzed, hogy elvesztél az információkban, bizonytalan vagy abban, hogy milyen eszközt, vagy hogyan kellene használnod, bátran hagyj üzenetet a következő számon:
Játékosvédelmi zöld szám
+36 80 205 352
Az SZTFH által kínált játékosvédelmi eszközökről további részletes tájékoztatást a hatóság honlapján, az alábbi linken találhatsz:
https://sztfh.hu/tevekenysegek/szerencsejatek-felugyelet/jatekosvedelem/
Hogyan tudnak a szervezők segíteni?
Az engedélyes szerencsejáték szervezők jogszabály alapján kötelesek önkorlátozó eszközöket biztosítani a játékosaik számára.
- Élj ezen önkorlátozó eszközökkel a játékod során!
- Alkalmazd ezeket az eszközöket tudatosan!
- Fontos, hogy korlátokat állíthatsz be saját magad számára, amivel könnyebben tudod kordában tartan a túlzott játékot!
- Saját magadat te tudod a legjobban megvédeni, hisz te ismered önmagad a legjobban, így te tudod eldönteni, hogy melyik eszköz lehet számodra a leghatékonyabb!

Minden szervező kötelezően biztosítja:
- a játékból való időszakos önkizárás lehetőségét;
- maximum befizetési összeg beállításának a lehetőségét;
- maximum tét beállítását;
- veszteség maximumának meghatározását;
- játékban való részvétel maximális idejének meghatározását;
- a játékban töltött idő jelzését figyelmeztető vagy folyamatos módon.
Emellett a szervezők további eszközöket is biztosíthatnak, melyekről minden esetben tájékoztatást kell nyújtaniuk honlapjukon. Javasoljuk, hogy mielőtt elmerülsz a játékban, ismerd meg az adott szervezőnél az eszközöket, és állítsd be magadnak ezen önkorlátozó lehetőségeket, szükség szerint egyszerre többet is!
A következő oldalakon találhatsz részletes leírást a szervezők által biztosított önkorlátozó eszközökről, illetve a játékosvédelemről általában:
Az SZTFH 2024-es tanulmánykötetének az 52. oldalán található „A játékosok védelme a szerencsejátékokban” című SZTFH tanulmány, amely a https://sztfh.hu/downloads/tudomanyos-tajekoztatok/2024-a-tudatos-fogyaszto-eve.pdf linkről érhető el.

Egészségügyi szervezetek, civil szervezetek
Az SZTFH jogszabályban meghatározott feladatkörét ellátva igyekszik a lehető legtöbbet tenni a játékosok védelme érdekében. Ehhez a szerencsejáték szervezők folyamatos felügyelete és ellenőrzése során a jogszabály által biztosított eszközökkel rendelkezik, de a játékosok közvetlenül is fordulhatnak a hatósághoz panaszaikkal, javaslataikkal, megkereséseikkel!
Problémás játék vagy játékfüggőség esetén fontos, hogy az önkorlátozó intézkedések igénybevétele mellett olyan segítséget is kapj, amely segít feltárni a probléma okait, és hosszú távú megoldást és javulást tud kínálni és elérni. Számos egészségügyi szervezet és civil szervezet igyekszik szakszerű támaszt nyújtani a játékosoknak, hogy sikerüljön úrrá lenni a szerencsejátékkal kapcsolatos problémás viselkedési szokásokon, zavarokon, függőségükön.
Keresd fel őket, Élj az általuk nyújtott lehetőségekkel, ne szégyenkezz, és ne hezitálj, mert a tét Te vagy!
Az alábbi linkeken pszichiátriai ellátást biztosító, illetve szociális ellátást biztosító szolgáltatókat találhatsz, melyek közül megkeresheted a lakóhelyedhez legközelebb eső intézményt.
A játékszenvedéllyel kapcsolatban az alábbi szervezetekhez fordulhatsz segítségért:
Szerencsejátékosok Országos Érdekvédelmi Közhasznú Egyesülete
1026 Budapest, Guyon Richárd u. 19. fsz./3.
+36 (70) 653 0188, +36 (31) 781 7975
https://szmsk.hu/
szoeke08@gmail.com
Ökumenikus Segélyszervezet
+36 (1) 289 0056
https://segelyszervezet.hu/kiknek-segitunk/szenvedelybetegek/
segelykozpont@segelyszervezet.hu
Diótörés Alapítvány
1135 Budapest, Róbert Károly krt. 102.
+36 (1) 239 1420
diotores.hu
diotores@diotores.hu
Emberbarát Alapítvány
1105 Budapest, Cserkesz u. 7-9.
+36 (1) 431 9792
emberbarat.hu
emberbarat@emberbarat.hu
Szerencsés Segítség Közhasznú Alapítvány
1138 Budapest, Váci út 184.
+36 (1) 270 3022